Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Școala Altfel 2016- întâlnire cu tinerii
Pr Gabriel Toma: 05-05-2016 07:45:04 in Cateheză
  Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în cadrul programului „Școala altfel”, organizat de Liceul Danubius din Călărași (cu participarea elevilor din 8 școli și licee din Fundulea, Lehliu Gară, Dragalina, Grădiștea, Călărași dar și școli generale din Jegălia, Roseți, Călărași), vineri, 22 aprilie, am participat la o activitate catehetică vizând cunoașterea mai aprofundată de către elevi a semnificațiilor Învierii Domnului Iisus Hristos și a simbolurilor mai puțin cunoscute ale Învierii în mediul religios-cultural românesc. 
  Găzduită în cadrul Muzeului Municipal Călărași, activitatea a avut două secțiuni, partea „ teoretică” și „ateliere de creație” plastică, literară, iconografică, etc.
   Nucleul activității catehetice poate fi urmărit la secțiunea laterală MULTIMEDIA a prezentului site, având titlul „Simboluri pascale...trecute cu vederea”.

 Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
  Daca lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm!


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator