Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Atunci când te botezi, nu te botează preotul, ci Dumnezeu
Pr Gabriel Toma: 23-05-2016 08:33:33 in Cateheză
  Atunci când te botezi, nu te botează preotul, ci Dumnezeu este cel ce-ți ține capul cu putere nevăzută; și nici înger, nici arhanghel, nici altcineva nu îndrăznește să se apropie și să te atingă (...). 
  Când Dumnezeu ne naște prin baia botezului, darul este numai al Lui. Nu vezi că aici pe pământ cei care înfiază pe cineva nu îngăduie ca slugile lor să facă acte de înfiere, ci ei înșisi se duc la tribunal? Tot așa și Dumnezeu nu îngăduie ca îngerii să facă acest dar, ci El însuși este de față, poruncind și zicând: „Și tată al vostru să nu vă numiți pe pământ” (Mt 23, 9). Hristos n-a spus aceste cuvinte ca să disprețuiești pe părinți, ci ca, înaintea tuturor acestora să preferi pe Creatorul tău, pe Cel ce te-a înscris printre copiii Lui”. (Sf Ioan Gură de Aur, Omilii la Matei)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator