Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina creștinătății- program catehetic duminical (II)
Pr Gabriel Toma: 24-05-2016 11:16:20 in Cateheză
  A doua activitate catehetică a programului Taina creștinătății s-a desfășurat duminică, 22 mai 2016. Întrebările și răspunsurile au vizat Descoperirea Dumnezeiască (revelația) în cele două aspecte ale ei: cea accesibilă simțurilor și minții noastre, numită revelație naturală, prin care oricine poate afla că „zidirea trebuie sa aiba un Ziditor, pentru că nu poate fi ceva pricinuit fără un pricinuitor. Iar ordinea și frumusețea desăvârșită a alcătuirii lumii oglindesc lucrarea unui Făcător atotputernic, preaînțelept și preaiubitor”.
  Pentru destinul veșnic al omului, aflarea cu rațiunea omenească a acestor însușiri ale lui Dumnezeu nu este suficientă, căci ele nu dau răspunsurile fundamentale: cine este  El? Care este voia Lui? Care este lucrarea Lui?
  Acestor întrebări le răspunde doar descoperirea/revelația supranaturală, prin care Dumnezeu Însuși, prin oameni aleși iar mai apoi prin Fiul Său, S-a descoperit oamenilor.
 Descoperirea dumnezeiască nu greșește și nu înșeală niciodată, fiind garantată de Dumnezeu Însuși, care este Adevărul.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator