Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Închinare în duh şi în adevăr
Administrator: 31-05-2016 11:30:02 in Cateheză

Duminică, 29 mai 2016, în sinaxă liturgică, am fost martorii peste timp, a convorbirii pline de substanță duhovnicească dintre Domnul Iisus şi femeia samarineancă venită să scoată apă din fântâna patriarhului Iacob. În această discuție, Fotini (aşa este cunoscută din  tradiție că se numea) identificând în persoana Domnul un "prooroc", se îndulceşte de descoperirea fățişă a Celui ce vorbea cu ea "ştim că vine Mesia care se cheamă Hristos...", Domnul răspunzându-i: "Eu sunt, Cel care-ți grăieşte."

  În acelaşi context, Domnul Iisus prescrie ființa închinării, a legăturii dintre om şi divinitate: adorare spirituală (duhovnicească) şi credință adevărată, întrupată în faptele închinătorului, pe măsura adevărului dumnezeiesc.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator