Închinare în duh şi în adevăr
Administrator: 31-05-2016 11:30:02 in Cateheză

Duminică, 29 mai 2016, în sinaxă liturgică, am fost martorii peste timp, a convorbirii pline de substanță duhovnicească dintre Domnul Iisus şi femeia samarineancă venită să scoată apă din fântâna patriarhului Iacob. În această discuție, Fotini (aşa este cunoscută din  tradiție că se numea) identificând în persoana Domnul un "prooroc", se îndulceşte de descoperirea fățişă a Celui ce vorbea cu ea "ştim că vine Mesia care se cheamă Hristos...", Domnul răspunzându-i: "Eu sunt, Cel care-ți grăieşte."

În acelaşi context, Domnul Iisus prescrie ființa închinării, a legăturii dintre om şi divinitate: adorare spirituală (duhovnicească) şi credință adevărată, întrupată în faptele închinătorului, pe măsura adevărului dumnezeiesc.