Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina creștinătății- program catehetic duminical (IV)
Pr Gabriel Toma: 06-06-2016 09:56:56 in Cateheză
  Duminică, 5 iunie 2016, programul catehetic pentru adulți, desfășurat la sfârșitul Sfintei Liturghii, a încercat să lămurească pe înțelesul tuturor, locul Scripturii în viața Bisericii iar mai concret poziția Scripturii față de Tradiție. 
   Părintele John Breck teologhisește spunând că „Scriptura a prins formă în matricea Tradiției Bisericii primare. Fără să vedem tradiția și Scriptura complementare sau reciproc exclusive, trebuie să le analizăm din perspectiva evoluției lor istorice. Tradiția a fost, pe bună dreptate înfățișată drept viața Duhului Sfânt în Biserică, prezența Vieții divine, sfințitoare, în trupu pe care îl constituie credincioșii. ar putea fi asemuită cu un fluviu al cărui curent principal este Scriptura. Scriptura este mărturia normativă sau „canonică” ce servește drept piatră de încercare prin care se măsoară toate tradițiile și se discerne întreaga Tradiție autentică. Ortodoxia vede relația între cele două într-o manieră ce poate fi descrisă nu prin Scriptură sau Tradiție, nici prin Scriptură și Tradiție, ci Sfânta Scriptură în tradiția Bisericii, din cauză că Scriptura este Tradiție, în sensul că scrierile Noului Testament sunt o parte a Tradiției și constituie elementul său normativ” (Pr John Breck, Sfânta Scriptură în Tradiția Bisericii) 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator