Taina Înălțării Domnului
Pr Gabriel Toma: 09-06-2016 01:49:05 in Cateheză
  „Nu ca să se arate pe Sine feței lui Dumnezeu-Tatăl S-a suit Hristos. Căci era și este și va fi întotdeauna în Tatăl și în ochii Celui ce L-a născut, fiindcă El este Cel de Care Se bucură tatăl întotdeauna. dar Cuvântul neînvelit odinioară în umanitate S-a suit acum pentru a Se arăta în mod neobișnuit și minunat ca om. Aceasta a făcut-o pentru noi, și în favoarea noastră, Fiul în putere aflându-Se și ca om, ca să audă și cu trupul: „Șezi de-a dreapta Mea” (Ps 109, 1) și să transmită slava filiației Sale întregului neeam omenesc.” (Sf Chiril al Alexandriei)
  Părintele Dumitru Stăniloae, aplecat asupra textului de mai sus, îl tâlcuiește în mod sintetic: Fiul se arată Tatălui cu o față omenească. Se vede calitatea Lui de Fiu și prin fața omenească. Urcă și cu umanul la înălțimea dragostei Lui filiale față de Tatăl. Câtă valoare se dă prin aceasta umanului! Tatăl Se bucură de fața omului ca de fața Fiului Său. Toată fața omenească este iubită acum de Tatăl ca față a Fiului Său. Omul devine fiu prin dragostea ce-o câștigă Fiul pentru umanitate, al cărei ipostas S-a făcut.