Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Coliva, semn al credinței în înviere și nemurire
Pr Gabriel Toma: 11-06-2016 04:16:04 in Cateheză

 Coliva închipuie însuși trupul mortului și este totodată un semn văzut al credinței noastre în înviere și nemurire, deoarece este făcută din boabe de grâu, pe care Însuși Domnul le-a înfățișat ca purtând în ele icoana sau asemănarea învierii trupurilor: după cum bobul de grâu, ca să încolțească și să aducă roadă trebuie să se îngroape mai întâi în pământ și apoi să putrezească, tot așa și trupul omenesc mai întâi se îngroapă și putrezește, pentru ca să învieze apoi întru nestricăciune (Ioan 12, 24; 1 Cor. 15, 36 s.u.).

  De aceea, la binecuvântarea colivei de către preot, și anume, când se cântă "Veșnica pomenire", rudele și prietenii mortului ridică tava (farfuria) cu colivă, legănând-o pe mâini, în semn de comuniune sau legatură cu răposatul. Acelasi lucru închipuie și gustarea din colivă, după binecuvântarea ei.

  Acelasi rost îl are și coliva simplă, neînsoțită de vin, adusă de cei vii în biserică la ziua numelui lor, spre cinstea și pomenirea praznicului sau sfinților sărbătoriți în acea zi sau spre pomenirea morților care poartă numele acelor sfinti. Ea se binecuvântează de catre preoți fie seara, la sfârșitul vecerniei, fie (mai des) ziua, la sfârșitul Liturghiei, după rugăciunea Amvonului, printr-o rugăciune deosebită: "Doamne, Cel ce ai făcut toate cu cuvantul Tau...".


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator