Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Prăznuirea Sinodului I ecumenic, biruința dreptei credinței asupra filosofiei
Administrator: 13-06-2016 07:36:15 in Cateheză

 Duminică, 12 iunie 2016, s-a serbat în cadrul liturgic, specific vieții bisericești în duh, biruința credinței Părinților de la Sinodul I ecumenic asupra părerilor și concepțiilor filosofice, omenești. Cel care a ridicat „valul cel mai mare din furtună, talazul cel mai zgomotos al vijeliei” a fost Arie. Interpretarea acestuia asupra credinței creștine urmărește „refuzul ferm de a compromite unicitatea aritmetică a lui Dumnezeu”. Sau altfel spus, punctul de vedere arian presupunea un concept filosofic al lui Dumnezueu care nu admitea existența a două persoane divine și, cu siguranță, nici posibilitatea ca Dumnezeul transcendent să devină om. Interpretarea ortodoxă se baza însă pe principiul că Mântuitorul omenirii trebuia să fie Dumnezeu pentru că numai Dumnezeu L-ar putea mântui pe om. Sfântul Atanasie cel Mare, învederatul oponent al lui Arie, a afirmat că Dumnezeu S-a făcut om pentru ca omul să devină asemenea lui Dumnezeu. Altfel spus, mântuirea este mai mult decât o iertare a păcatelor. În cele din urmă ea presupune biruirea morții și a unirii omului cu Dumnezeu” (Clark Carlton, Calea de la protestantism la Ortodoxie).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator