Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina creștinătății- program catehetic duminical (V)
Administrator: 13-06-2016 08:50:07 in Cateheză

  În cadrul lucrării de continuă catehizare a enoriașilor, duminică, 12 iunie 2016, s-a desfășurat o nouă lucrare de propovăduire în biserica parohială, cu referire directă asupra textelor Scripturii, care trebuie înțelese printr-un întreit filtru: inspirație, înțelesuri și condiții ale tâlcuirii.

Și totuși, Biblia- inclusiv originea divină a ei- este doar o carte. Nu are pretenția să fie suficientă în sine. Scripturile (amândouă Testamentele) au fost produse în contextul dialogului lui Dumnezeu cu Israel (Vechiul și Noul israel). Acest context, această relație vie a lui Dumnezeu cu poporul Său, nu este altceva decât Tradiție. În afara acestei Tradiții Sfinte, Biblia își pierde necesarul punct de referință.” (Clark Carlton, Calea de la protestantism la Ortodoxie)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator