De unde știe acesta carte, nefiind învățat? Pomenire Eminescului
Administrator: 16-06-2016 08:22:43 in Cateheză

„Îmi aduc foarte bine aminte de el, cu toate că eu eram într-a opta clasă- cu mult mai sus în ierarhia studențească decât el. Parcă-l văd și acum înaintea mea. Bine făcut, voinic, în asemănare cu mine, cu fața arămie, pârlită de soare, cu ochi mari scânteietori, cu părul negru, lung, retezat. Un singur lucru mi-a rămas în minte, ca o impresie mai adâncă: e reflexiunea ce-mi făceam ori de câte ori petreceam mai mult în societatea lui. Îmi ziceam în gândul meu adese și cu o oarecare indignare: cum se poate de băiețandrul acesta, care n-a umblat la școală, n-a absolvit decât câteva clase, știe totuși atâtea lucruri, știute mult ca și noi și multe mai bine decât noi? Cum se poate că el, care n-a învățat încă poetica e în stare să facă poezii, și noi care știam atâtea regule, și cunoșteam toate genurile poetice, nu eram în stare să alcătuim două versuri.” (A. Uilăcanu, Ei l-au văzut pe Eminescu)