Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sensul prefigurativ al Cincizecimii în cultul iudaic
Administrator: 19-06-2016 11:07:08 in Cateheză

    În esenţa ei, Cincizecimii era o sărbătoare a secerişului. Ziua Cincizecimii era aşezată în calendar la exact cincizeci de zile după Paşte şi exprima mulţumirea poporului pentru roadele câmpului (Num. 28:26-31) la care au avut acces abia după lipsurile din pustiu și intrarea în pământul făgăduinței, unde s-au îndestulat de pâine și vin.

 Sărbătoarea se mai numea şi „sărbătoarea săptămânilor" (Deut. 16:9) sau „sărbătoarea primelor roade" (Num. 28:26).  Numele popular al sărbătorii Aseret (oprire, incheiere) ilustreaza în maniera în care se face socoteala celor 50 de zile, încheierea sărbatorii pascale: Paștele își găsește desăvârșirea in Cincizecime, făcându-se o paralelă asupra importanței între Paște= iesirea din Egipt si Cincizecime= primirea legii lui Dumnezeu si reînnoirea legământului pe muntele Sinai. La templu se aduceau jertfe sângeroase constând in 2 viței, 1 junc și 7 miei de un an ca holocaust ( Num 28, 26-29 ). Tot in acesta zi se aduceau doua pâini obținute din grâul cel nou, ca mulțumire și recunoștință pentru darurile lui Dumnezeu.

   În Noul Testament, ziua Cincizecimii a marcat o zi de mare bucurie pentru primirea Duhului Sfînt şi pentru convertirea primelor mii de oameni la credinţa mîntuitoare în Hristos (Fapte 2:1-47).

  Imnografia bisericească tâlcuiește edificator rostul Cinzecimii: „Nouă, creștinilor, Cincizecimea ne arată ieșirea din răutatea necredinței și intrarea în Biserică; că de atunci ne cuminecăm noi cu Trupul și Sângele Stăpânului

 

 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator