O nouă etapă în anul liturgic
Administrator: 26-06-2016 11:15:01 in Cateheză

Supusă timpului, Biserica luptătoare și-a acordat mersul prin istorie cu modul de organizare a vieții și marcare omenească a trecerii timpului. Așa se face că ea, moștenind tiparul iudaic îmbogățit cu influențe imperial romane, socotește începutul anului „bisericesc” la 1 septembrie, având o durată de 52 de săptămâni. În privința cultului socotește începutul anului „liturgic” în Sfânta și Marea Zi a Paștilor, ca eveniment culminant al activității mântuitoare a Domnului Iisus. Acest an liturgic, în funcție de data Paștilor din doi ani consecutivi poate avea o durată mai mică sau mai mare decât cele 52 săptămâni ale anului „civil”.

De la Paști, așadar, încep cele 3 mari perioade bisericești (Penticostar, Octoih, Triod), numite după cărțile de imne folosite la strană. Până la sfârșitul duminicii I după Rusalii slujbele au fost guvernate de Penticostar, imnele lui făcând trimitere la demnitatea împărătească a Mântuitorului Hristos, ca biruitor al morții.

De luni, în a doua săptămână de după Rusalii, începe perioada și uzul liturgic al cărții de slujbă numită Octoih. Acesta evocă, cu preponderență, slujirea învățătorească a Mântuitorului. Octoihul este perioada liturgică cea mai lungă a anului liturgic, având ca sărbătoare centrală Crăciunul.

Așadar, duminică, 26 iunie 2016, în duminica I după Rusalii, numită a „Tuturor Sfinților”, s-a încheiat perioada Penticostarului, dând loc celei a Octoihului