Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cateheză vizuală- clătinarea colivei
Administrator: 25-07-2016 11:16:26 in Cateheză

   Prin aducerea la biserică, pentru  pomenirea celor repausați, a colivei și a vinului și prin apriderea lumânărilor, prezentăm semne văzute ale nevăzutei credinței în milostivirea Domnului spre frații noștri în credință mutați în cealaltă lume.

 Colivă, făcută din grâu fiert îndulcit, simbolizează trupurile celor adormiți. Aidoma bobului de grâu pus în pământ ce putrezește spre a da apoi rod, noi, creștinii avem credința și nădejdea că trupurile noastre stricăcioase, pe care le așezăm în pământul din care au fost luate, vor învia în Ziua Judecății și vor fi nestricăcioase și pline de strălucire.

 Sticlă cu vin , asimilat sângelui, este simbol al vieții (un trup fără sânge este mort), iar în cadru liturgic, semn al prezenței lui Hristos. De aceea, când se cântă „Veșnica pomenire!”, coliva fiind ridicată, se toarnă câteva de picături peste ea; ridicarea și clătinarea colivei reprezintă cutremurul care va prefața cea de-a Doua Venire a lui Hristos, iar turnarea vinului semnifică faptul că Hristos e Cel care va da viață tuturor celor adormiți.

 Nelipsita lumânare, simbol al dragostei creștine – după cum lumânarea, pentru a lumina să se consume pe sine, atingându-și asfel rostul existenței sale, la fel, omul, pentru a fi lumină pentru cei din jur, e invitat să se jertfească pe sine, atingând la rându-i rostul existenței sale –  simbolizează creșterea în relație iubitoare cu Dumnezeu și cu semenii dar și credința că cei răposați au parte de lumina lui Hristos, ce luminează tuturor. 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator