Taina creștinătății- program catehetic duminical (X)
Administrator: 26-07-2016 08:18:52 in Cateheză

Duminică, 24 iulie 2016, lucrarea catehetică din parohia Plevna a urcat încă o treaptă în pătrunderea adevărurilor credinței creştine, începându-se tratarea capitolului teologic intitulat în ştiința teologică "iconomie" ( "teologia"defineşte relațiile intratrinitare iar "iconomia" raporturile lui Dumnezeu cu creația). În expunerea aferentă s-a propovăduit despre facerea lumii văzute şi nevăzute, ca act al dragostei dumnezeieşti îndreptat spre ființele raționale trupeşti şi netrupeşti. "Pentru ca Dumnezeu a facut cerul si pamantul si tot ce exista, cum ne spune Sf. Scriptura: "La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul" (Facere I, 1). Psalmistul il lauda pentru puterea atottiitoare: "In mana Lui sunt marginile pamantutui si inaltimile muntilor ale lui sunt. Ca a Lui este marea Si El a facut-o si uscatul mainile Lui l-au zidit" (Ps. XCIV, 4-5). Dumnezeu a facut totul din nimic. La creatie iau parte toate cele trei persoane ale Sf. Treimi. Despre participarea Cuvantului la facerea lumii, ne marturiseste Sf. Apostol PAVEL, zicand: "Ca intru Dansul (Fiul) s-au zidit toate cele din ceruri si cele de pe pamant, cele vazute si cele nevazute" (Coloseni I, 16). Despre partasia Duhului marturisesc cuvintele Sf. Scripturi: "Si Duhul lui Dumnezeu se purta pe deasupra apei" (Fac. 1,2). Dumnezeu a facut lumea in timp, dupa o anumita ordine, cu scopul de a fi fericita si de a slavi pe Dumnezeu."