Un detaliu foarte semnificativ
Administrator: 30-07-2016 04:37:53 in Cateheză

Icoana Sfântului Nicolae de pe catapeteasma bisericii parohiale, încifrează pictural un detaliu, ce poate fi numit "arheologic", privind atitudinea față de Evangheliar (cartea ce cuprinde cele 4 Evanghelii) proprie pietății creştinilor din primele veacuri creştine.    Anume, în această icoană, Marele făcător de minuni şi mitropolit al Mirelor, Nicolae ține Sfânta Evanghelie prin intermediul veşmântului, nu o atinge cu mâna.  În consecință, închinătorii, ce aduc daruri la altar,  sărută mai degrabă Cartea Sfântă decât mâna Sfântului Nicolae, ce este ascunsă sub veşmânt.

Aceast detaliu trimite la epoca în care nu doar citirii şi auzului Evangheliei li se dădea un caracter curățitor şi sfințitor, ci "dintre toate cărțile liturgice, doar Evanghelia se punea pe Sfânta Masă- mormântul şi tronul lui Hristos- şi pe scaunul cel de sus, se purta în procesiuni, primea sărutare şi închinare din partea credincioşilor, şi se ținea nu cu mâna descoperită, ci cu veşmintele sau cu un acoperământ special. Şi toate acestea deoarece Evanghelia este simbolul lui Hristos şi în timpul citirii ei Hristos Însuşi vorbeşte". (Prof I. Foundoulis)

Acest respect deosebit față de Carte este fără îndoială moştenit din pietatea poporului Legii Vechi, pentru care apropierea, citirea sau copierea mesajului divin din cărțile sfinte erau premcați în mod obligatoriu de rugăciuni şi purificații/ spălări rituale.