Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Amintirea unui vechi aşezământ bizantin
Administrator: 01-08-2016 03:58:52 in Cateheză

  În anul 1297 împăratul bizantin Andronic II Paleologul promulgă un edict imperial, redactat de prim-ministrul Nichifor Chumnos, de proclamare a lunii august drept lună a Maicii Domnului.

  În rezumat, edictul urmărea "marea şi desăvârşita sărbătorire a întregului mister al lui Hristos, atât al Însuşi Celui ce S-a urcat iarăşi la cer de unde s-a pogorât cu trupul luat de El din curata Fecioară, cât şi a Preasfintei Lui Mame care s-a mutat la El în modul în care a fost bunăplăcerea Lui, cel celebrat acum.    Decretul vrea ca această sărbătoare să fie celebrată nu numai o singură zi, după obiceiul care a domnit în vechime, ci inițiindu-se de la începutul lunii, din prima zi în care se celebrează acest mister, să o străbată toată şi să se încheie acolo unde se sfârşeşte ea". Decretul mai prevede că începutul, mijlocul şi sfârşitul acestei perioade speciale ( 1, 15,31 august) vor fi celebrate public prin pelerinale la 3 biserici constantinopolitane: biserica Maicii Domnului Călăuzitoarea, Sfânta Sofia şi biserica Vlaherne.

                                                             ( Ioan I Ică jr)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator