Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Domnul mă paște, nimic nu-mi va lipsi!
Pr Gabriel Toma: 17-08-2016 06:22:33 in Cateheză
   Luna august, cunoscută de înaintași sub numele de „gustar”, a cărei primă jumătate este pusă sub semnul postului, a amintirii viețuirii din rai în care ascultând porunca, se putea afla cu lesnire hrană în toți pomii grădinii, este un prilej de punere la inimă a unui miracol, prezentat cu multă putere ochilor care văd dincolo de înțelesurile obișnuite.
   În ciuda unei veri foarte secetoase, ce a prins ca în cătușe de aramă întreaga parte de sud a țării, amintirea stării îmbelșugate de har a primilor oameni, ce se hrăneau cu fructe sau minunea petrecută cu Daniel și însoțitorii săi la curtea regelui babilonian (evocată în slujba binecuvântării colivei), sunt actuale și accesibile simțurilor oricărui om. 
   Roadele de fructe ale pomilor fructiferi și vița de vie sunt binecuvântate și dăruite din destul, așa încât vorba cu înțelepciune a vârsnicilor „postul este foarte ușor de dus, sunt pentru noi dăruite toate fructele și legumele” își găsește împlinire.
     Cel ce ne hrănește și ne paște către izvoarele apelor vii își ține făgăduința. Nici noi să nu o uităm pe a noastră!   

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator