Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina creștinătății- program catehetic duminical (XIII)
Pr Gabriel Toma: 17-08-2016 07:45:19 in Cateheză
  Duminică, 14 august 2016, în lucrarea catehetică parohială s-au cercetat două teme pline de substanță din planul mântuirii: de ce venirea Mântuitorului a întârziat foarte mult timp? și care a fost rostul pedagogic al așteptării lui Mesia?

 
  •   „Paginii si Evreii au fost pregatiti in primul rand prin aceea ca i-a lasat sa sporeasca in pacat. Daca ar fi vrut Dumnezeu sa-i mantuiasca pe oameni, indata dupa cadere, poate ca ei nu-si dadeau seama de toate nenorocirile ce le aduce cu sine pacatul. Pe langa aceasta, la inceput oamenii ar fi crezut ca pot scapa de rau numai prin puterile lor si n-au trebuinta de Dum nezeu. A trebuit sa li se lase mii de ani, ca, pe de o parte, sa guste toata otrava raului si sa se scarbeasca de el, pe de alta sa vada ca toate incercarile lor de a scapa de rau sunt zadarnice. Asa au cazut popoarele pagane in cele mai grele rataciri inchinandu-se la dobitoace si la pietre si aducandu-le jertfe vieti omenesti. Evreii, cu toate ca erau calauziti in deaproape de Dumnezeu, se abateau si ei tot mai tare spre rau. Cand s-a inmultit raul, Dumnezeu le-a dat Legea la muntele Sinai (Esire, cap. XX), ca sa le arate limpede cum trebuie sa vietuiasca. Dar, datorita pacatului din ei, in loc sa asculte de Lege, s-au incapatanat si mai tare sa o calce. Incat legea li s-a facut spre inmultirea pacatului. "Pentru calcarile de porunci s-a adus legea", zice Sf. APOSTOL PAVEL (Gal. III, 19), si tot el zice: "pacatul luand pricina prin porunca, m-a amagit si m-a omorat (Rom. VII, 11), Legea era buna si sfanta si totusi ea s-a facut omului spre moarte. "Pacatul ca sa se arate pacat, prin ce era bun imi lucra mie moarte, ca sa se faca peste masura de pacatos pacatul prin porunca" (Rom.VII, 13). Inmultindu-se pacatul, omul isi dadea seama ca nici prin lege nu se poate mantui, macar ca e de la Dumnezeu. Legea nu-l putea ajuta, pentru ca prin ea Dumnezeu ii arata numai care este binele, nu-i da si ajutorul Sau ca sa-l implineasca, ci il lasa pe om la puterile lui. 
  • Nu-i dadea Dumnezeu ajutorul Sau, pentru ca omul nu l-ar fi primit, deoarece se incredea inca in puterile lui. De aceea Dumnezeu il lasa in mandria ca se poate mantui singur, ca poate implini singur poruncile Legii. Dar cu cat Legea arata mai limpede inaltimea binelui, cu atat omul isi dadea seama ca e mai departe de el, ca e mai pacatos. Acest lucru il vedea Evreul cu ajutorul Legii scrise pe tablele Legii, iar paganul cu ajutorul Legii scrise in inima sa, cu ajutorul constiintei. "Vad cele bune, zice un poet pagan, le admit, dar fac totdeauna cele rele". Si asa, prin Lege, pe de o parte se inmultea pacatul, pe de alta omul isi da tot mai mult seama de neputinta lui de a se mantui de pacat si in loc de a se mai increde in puterile lui, era tot mai convins ca numai Dumnezeu insusi, prin puterea adica prin harul Lui, il poate mantui. Iata de ce Sf. Apostol PAVEL zice: "Ca nimic n-a savarsit legea, ci aducere este numai la mai buna nadejde, prin care ne apropiem de Dumnezeu" (Evrei VII, 19).
  • Si ca lumea sa-L cunoasca atunci cand va veni, Domnul da foarte multe semne dupa care va putea fi cunoscut. El nu va veni cu asprime, ci bland si smerit, calare pe manz de asina; "Bucura-te foarte fiica a Sionului, striga fiica a Ierusalimului, iata imparatul vine la tine drept si insusi mantuitor, bland si calare pe asin si pe manz tanar" (Zah. IX, 9). Va veni nu ca sa domneasca asemenea imparatilor pamantesti, ci ca sa elibereze prin sangele Sau pe cei robiti pacatului: "Si Tu intru sangele asezamantului (Testamentului) Tau ai slobozit pe cei legati ai Tai din groapa ce n-are apa" {Zah. IX, 11). 
  • Smerenia intru care va veni, patimirea si moartea Lui pentru pacatele altora, le prevesteste proorocul Isaia in in mod amanuntit: "Si l-am vazut pe El si n-avea nici chip nici frumusete... Acesta pacatele noastre le poarta si pentru noi rabda durere,., iar El s-a ranit pentru pacatele noastre si a patimit pentru faradelegile noastre, certarea impacarii noastre pre Dansul si cu rana lui noi toti ne-am vindecat... si El pentru ca s-a chinuit nu si-a deschis gura Sa; ca o oaie la injunghiere s-a dus si ca un miel fara de glas inaintea celui ce-l tunde, asa nu-si deschide gura Sa; Ca s-a luat de pe pamant viata Lui si pentru faradelegile poporului meu, s-a adus la moarte" (Is. LIII, 2, 4, 5, 7, 8). Chiar si timpul si locul venirii Mantuitorului au fost prezise de Prooroci. Proorocul Daniel a prezis ca: "De la iesirea cuvantului ca, iarasi sa se zideasca Ierusalimul", adica de la anul 457 a. Hr. si pana "se va sfarsi pacatul si se vor sterge faradelegile" (IX, 25, 24), vor trece 70 de saptamani de ani, adica 490 de ani, rastimp care tocmai bine s-a implinit la anul 33 dupa Hristos, cand Mantuitorul a zdrobit puterea pacatului, prin moartea pe cruce. Iar Proorocul Miheia a prezis ca Mantuitorul se va naste in Betleem (Miheia V, 2). S-a prezis apoi prin Isaia Proorocul, si chipul mai presus de fire al nasterii Mantuitorului din fecioara: "Iata fecioara in pantece va lua si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuil" (adica Dumnezeu cu noi) (Isaia VII, 15). De asemenea ca El se va naste dupa trup din samanta lui David "Odata m-am jurat intru cel sfant al meu; au minti-voiu lui David ? Samanta lui va ramane in veac si scaunul lui ca soarele inaintea mea si ca luna savarsita in veac" (Ps. LXXXVIII, 35,36). Toate aceste proorocii aveau sa ajute credinta oamenilor prin faptul ca ele s-au implinit in Iisus Hristos.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator