Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina creștinătății- program catehetic duminical (XIV)
Administrator: 27-08-2016 05:32:13 in Cateheză

Aprofundarea învățăturii de credință a Bisericii a fost marcată și duminică, 21 august 2016, când, după Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, s-au evidențiat aspectele de mântuire ce derivă din înseși numele Domnului: „Iisus” și „Hristos”. Ce înseamnă numele „Iisus”? Numele de "Iisus" inseamna Dumnezeu Mantuitorul. Iisus inseamna in limba ebraica Mantuitor si numele acesta I se potriveste in chip desavarsit, caci El e intr-adevar Mantuitorul lumii. Si I se potriveste atat de desavarsit pentru ca nu I L-au dat oamenii, ci ingerul, la porunca Tatalui Ceresc, care a stiut de mai inainte ce lucrare va savarsi Fiul Sau in lume. "Nu te teme", spune ingerul lui Iosif "a lua pe Maria femeia ta, ca ce s-a zamislit intr-insa din Duhul Sfant este. Si va naste fiu si vei chema numele lui Iisus". Si ingerul da indata pricina acestei numiri: " Ca acesta va mantui pe norodul sau de pacatele lor" (Matei I, 20-21). In Vechiul Testament numele acesta l-a purtat Isus Navi, urmasul lui Moise, care a condus poporul lui Israel in Tara Sfanta, mantuindu-l de ratacirea prin pustiu. Dar el a fost numai un chip al lui Iisus Hristos, care a mantuit toate popoarele de ratacirea "in pacat, ducandu-le in imparatia cerurilor. El nu e numai un oarecare mantuitor, ci Mantuitorul, in intelesul desavarsit al cuvantului. Ce inseamna numele Hristos? Numele "Hristos" inseamna "Uns". La Evrei, unsi se numeau preotii, proorocii si imparatii, pentru ca la intrarea in slujba erau unsi cu mir, care inchipuia darui Sfantului Duh. Dar aceia erau numai chipuri ale adevaratului Uns, primeau numai o parte din puterea Duhului Sfant, ca ajutor pentru slujba lor. Hristos, insa, primeste pe Duhui Sfant insusi. "Hristos nu e un om purtator de Dumnezeu, ci Dumnezeu intrupat; El nu e uns ca un prooroc prin lucrare (energie), ei prin prezenta intregii ipostase a ungerii"; Sf. IOAN GURA.DE.AUR zice: "Tot harul s-a varsat peste templul acela. Ca nu da Lui, Tatal, Duhul cu masura, ci intreg harul l-a primit templul. Noi insa avem numai putin si o picatura din harul acela" , Deci Iisus este Unsul sau Hristosul, in intelesul desavarsit, nu numai unul dintre multii unsi, sau hristosi oarecare. El este arhiereul, imparatul si proorocul cel mai inalt, adevaratul arhiereu, imparat si prooroc si izvorul a toata arhieria, conducerea duhovniceasca si proorocia. Precum vedem, si numele de Hristos I se potriveste in chip desavarsit, caci nici pe acesta nu l-au dat oamenii, ci ingerul, care a spus pastorilor: "Iata vestesc voua bucurie mare, care va fi la tot norodul. Ca s-a nascut voua astazi Mantuitor, care este Hristos Domnul, in cetatea lui David (Luca II, 10-11). Insusi Iisus spunea despre Sine ca a avut ungerea Duhului Sfnt, cum de altfel graise despre El si proorocul Isaia (LXI, 1): "Duhul Domnului peste Mine, pentru care M-a uns sa binevestesc saracilor", (Luca IV, 18).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator