Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cateheză vizuală- înălțarea Evangheliarului
Administrator: 12-09-2016 11:08:03 in Cateheză

Ce înseamnă cuvintele "Înțelepciune drepți"! cu care preotul înalță Sf Evanghelie?

  Prin aceste cuvinte preotul sau diaconul arată poporului Sf. Evanghelie, înălțând-o în văzul tuturor, înainte de a intra în Sf. Altar. Prin ele preotul vrea să spună credincioșilor: "Această Sfântă Evanghelie, care se va citi îndată, este singura și adevărata ințelepciune: înțelepciunea dumnezeiască (I Cor. 1, 24-30 si Col. 2, 2, 3); se cuvine, deci, s-o ascultați stând drepți în picioare, în semn de respect, iar nu stând jos, ca până acum".

  La noi însă credincioșii își arată respectul față de Sf. Evanghelie îngenunchind în timpul citirii ei, ca și cum ar asculta pe Domnul Însuși. 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator