Trepte în istoria închinării în duh și adevăr (I)
Administrator: 20-09-2016 05:44:54 in Cateheză

„Rabinul Șimlai, într-o prelegere tinuta despre Sfânta Scriptura, a amintit ca Dumnezeu a dat lui Moise 613 porunci (248- obligații și 365 interdicții). Dupa aceea a venit David si a scazut numarul acestora la 11 (Ps 15), profetul Isaia la 6 (Is 33,15), profetul Miheia la 3 (Mi 6,8), Isaia la 2 (Is 56,1), iar în cele din urma profetul Amos la una singura: „Acestea zice Domnul catre casa lui Israel: Cautați-Mă și veți fi vii!” (Am 5,4)” Religia lui Israel s-a constituit treptat, în decursul migrațiilor unui grup de oameni originari din Mesopotamia, ce se va transforma într-un adevărat popor abia după un lung șir de peregrinări, încercări, aventuri istorice, geografice și spirituale. Ea este rodul unei lente revelații a Dumnezeului Unic și al unei construcții colective, întreprinse de un șir de figuri harismatice- Avraam, Iacob, David, Profeții, în cursul unui proces ce a durat multe secole și a cărui istorie o cunoaștem din Biblie. Istoria poporului, a revelației și a religiei lui Israel cunoaște astfel 4 etape hotărâtoare: • epoca patriarhilor; • robia egipteană și eliberarea; • primirea Legii; • regalitatea și profetismul. Fiecărei etape a acestei deveniri istorico-religioase îi corespund anumite specificități legate strâns de modul în care operează revelația divină dar și de modul propriu de reacție și conformare la mesaj al primitorului descoperirii dumnezeiești, confirmate cel mai ales de cult, momentul de întâlnire directă, personală, liberă, a credinciosului cu Dumnezeu.