Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Despre cinstirea episcopului în Biserica primului secol
Administrator: 21-09-2016 08:58:44 in Cateheză

Sfântul Ignatie (Teoforul), episcopul Antiohiei, prin anul 107, pe drumul spre martirizare către Roma (cu prilejul serbărilor organizate pentru cucerirea Daciei) scria, comunităților creștine întâlnite în cale, epistole, în care exprima învățătura de credință a epocii apostolice. Una din învățăturile accentuate aproape în fiecare epistolă se referă la ierarhia bisericească. Privind rolul episcopului în cadrul comunității, Sfântul Ignatie are următoarele cuvinte: „Episcopul este iconomul lui Dumnezeu și el trebuie primit ca Însuși Cel care l-a trimis. El e trimis de Hristos la noi și de aceea trebuie cinstit ca un trimis al Lui. Pentru că, trebuie să privim la episcop ca la Domnul Însuși.”(Epistola către Efeseni) „Episcopul în Biserică este întru locul lui Dumnezeu, presbiterii sunt „întru locul sinedriului Apostolilor iar diaconii, cei foarte dulci, sunt credincioși diaconiei/ slujirii lui Iisus Hristos.” (Epistola către Magnezieni) „Credincioșii să îi respecte pe diaconi ca pe Iisus Hristos. Episcopul este chip al Tatălui, iar presbiterii trebuie cinstiți ca pe sinedriul lui Dumnezeu și ca pe legătura Apostolilor. Căci fără aceștia (episcop, preoți, diaconi) nu se poate chema Biserică.” (Epistola către Tralieni) „Trebuie să îl urmăm pe episcop, cu toții, după cum Iisus Îl urmează pe Tatăl, să îi urmăm pe presbiteri ca pe Apostoli și pe diaconi trebuie să îi respectăm ca pe porunca lui Dumnezeu.” (Epistola către Smirneni)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator