Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Valoarea persoanei, măsura filantropiei
Administrator: 19-01-2018 07:49:29 in Filantropie
    Nimeni vreodată nu şi-a urât trupul său, ci fiecare îl hrăneşte şi îl încălzeşte, precum şi Hristos Biserica, pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui şi din oasele Lui. (Efes 5, 29- 30)
    Luând aminte la această perspectivă „somatică” a comuniunii credincioșilor în Biserică, prin care filantropia devine un act profund teologic, acțiunea Bisericii în societate are ca temei de referință valoarea persoanei.
    Întrucât prin persoană se depășește o înțelegere exclusivistă și ideologică a relațiilor interumane din societate, creștinii suplinesc,  cu bucurie prin Biserică, după măsura neputințelor dar cu inimă bună și generoasă, lipsurile celorlalți frați în credință.
   Grație acestor sfinte învățături apostolice, joi, 18 ianuarie 2018, o familie cu mai mulți copii a fost vizitată de 2 reprezentanți ai comitetului parohial, ce au oferit, din partea comunității, câteva daruri concretizate în alimente de primă necesitate. 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator