Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
2009- „Bătrân frumos și copil cu minte”- proiect catehetic
Administrator: 20-07-2015 06:59:57 in Filantropie

Introducere

Satul nostru, Plevna, din Com Lupşanu, aflat într-o oarecare izolare faţă de centrele economice importante ale judeţului, a cunoscut începând din anii 70 ai secolului trecut un dramatic fenomen de depopulare ( de exemplu, în respectiva perioadă satul avea un număr de peste 400 de elevi ai ciclurilor primar şi gimnazial, iar acum numărul de 75 este mare ) vizibil astăzi prin accentuata îmbătrânire a populaţiei şi ... urmarea logică a acestei situaţii, dispariţia înceată dar sigură a marii majorităţi a populaţiei- vârstnicii.

Această realitate, provoacă nu doar transformări ale dimensiunilor economică, socială, comunitară ale localităţii, ci conduce în mod iremediabil la pierderea- prin uitare, necunoaştere sau a lipsei verigii de transmitere a sistemului de valori propriu celor înaintaţi în vârstă. Acest univers de valori priveşte în special pe cei ce au fost contemporani cu perioada interbelică sau cea imediat următoare, când comunitatea sătească avea propriul sistem de valori determinat de credinţă- obiceiuri- norme de comportament.

Beneficiarii

Elevii claselor VI-VIII, ( 15 elevi ) şi 10 persoane vârstnice.

Scopul

Proiectul de faţă urmăreşte să favorizeze receptarea de către tineri a câtorva din trăsăturile individual-colective, definitorii pentru trecutul satului nostru şi pentru mentalitatea ţărănească tipică, "depozitate " în educaţia şi modul de a fi al vârstnicilor.

Obiective

 

Prin intermediul activităţilor propuse se facilitează accesul tinerilor la experienţele de viaţă ale vârstnicilor ce se simt uitaţi, izolaţi şi inutili.

Ziua desfăşurării activităţilor va fi sâmbăta, din data de 16 mai, 23 mai şi 13 iunie, întâlnirile desfăşurându-se la biserică, în casa unei femei în vârstă şi la casa parohială.

Activităţi

1 - A şti- realizarea unei Colecţii de mărturii ale veteranilor de război din timpul desfăşurării luptelor împreună cu una şi alta dintre cele două forţe mari ale războiului ( Germania- URSS ) şi a prizonieratului- 3 veterani, 6 elevi ai clasei a VIII-a

2 - A face- solidaritatea între generaţii, bornă fundamentală a comunităţii săteşti tradiţionale, igienizarea locuinţei şi curăţarea curţii unor vârsnici neajutoraţi ( 2 persoane )- 2 vârstnici, 10 elevi ai claselor V-VII

3 - A continua- transmiterea noii generaţii a unor tehnici de lucru tradiţionale, prin iniţierea în executarea unor broderii pe diverse suporturi: etamină, canafas, goblen, respectiv împletituri-tricotaje, 3 vârstnice, 6 eleve.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator