„Lucrarea social-filantropică desfăşurată în parohie” - seminar pentru preoţi
Pr Gabriel Toma: 19-10-2015 05:40:01 in Filantropie
  Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor, prin Sectorul Social – Misionar, a organizat, în zilele 15 – 16 octombrie 2015, seminarul de formare pentru preoţi cu tema „Lucrarea social-filantropică desfăşurată în parohie” .
 Parohiile din cuprinsul Protopopiatului Lehliu reprezentate la întâlniri au fost: Naşterea Maicii Domnului – Cojeşti, Belciugatele, Nucetu, Făurei, Plevna, Amara I, Gostilele, Fundulea Centru, Săruleşti Gară, Valea Presnei, Tămădău Mic, Brătăşanu, Dor Mărunt, Gară, Fântâna Doamnei, Vlăiculeşti, Ileana, Valea Argovei, Siliştea, Dăneşti, Tămădău Mare, Arţari, Ştefăneşti, Podari, Dâlga Sat, Zimbru, Raşi, Lupşanu, Paicu, Lehliu Sat, Săpunari, Măgureni, Gurbăneşti şi Coţofanca.

În cadrul seminarului au fost prezentate reglementările cu privire la responsabilităţile şi atribuţiile preotului şi coordonatorului social din cadrul parohiei (conform H.G. 53/2008) iar prin intermediul aplicaţiilor practice pe grupe de lucru, participanţii au prezentat activităţile social-filantropice desfăşurate în parohii, ca modele de bună practică şi au fost identificate noi tipuri de activităţi cu caracter social-filantropic ce pot fi implementate în parohie.