Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Să răspundem, prin fapte, chemării Sfântului Sinod !
Pr Gabriel Toma: 23-11-2015 08:33:27 in Filantropie
     
 Îndemnul părintesc al Sfântului Sinod, ca în timpul postului Crăciunului  „să se organizeze la parohii, mănăstiri, protopopiate şi la centrele eparhiale colecte de bani, alimente, haine şi medicamente pentru a fi distribuite tuturor celor aflaţi în suferinţă şi în sărăcie, bătrâni, copii orfani, familii defavorizate cu mulţi copii, persoane singure şi fără ajutor, astfel încât prisosinţa voastră să împlinească lipsa acelora (II Corinteni 8, 14)” a găsit un așteptat ecou în sufletele credincioșilor, aceștia începând deja să aducă la biserică, și să depună în fața icoanei Maicii Domnului (Maica Îndurărilor) daruri din alimente neperisabile. 
   Urmând principiul statornicit de Sfântul Pavel „în ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-şi pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni. (1 Cor 16, 2)” Comitetul parohial coordonează strângerea de ajutoare, ce vor fi distribuite în parohie la pomenirea darnicilor prieteni ai lui Dumnezeu (Sf Nicolae, Sf Filofteia).

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator