Coșul Sfintei Filofteia- ediția a doua
Pr Gabriel Toma: 08-12-2015 09:20:26 in Filantropie
   Cu ajutorul Domnului, în anul trecut, la pomenirea Sfintei Filofteia- 2014, s-a organizat în parohie o acțiune filantropică pentru ajutorarea enoriașilor aflați în lipsuri. Intitulată  „Sfânta Filofteea și coșul cu hrană pentru săraci”, respectiva colectă a însumat 21 kg alimente preambalate (ulei, zahăr, orez, paste, făină, compot, dulciuri, fructe ) ce au fost oferite unui număr de 9 familii.

Cu mai mult ajutor al Domnului, anul acesta, la acțiunea intitulată Coșul Sfintei Filofteia- ediția a două, desfășurată la 7 decembrie 2015, s-au totalizat  100 kg alimente (ulei, zahăr, orez, făină, pasă de tomate, paste, fasole, mălai, compot, gem) ce au fost oferite unui număr de 20 de familii aflate în situație de risc (bătrâni, bolnavi, fără venituri, familii cu copii mulți, familii monoparentale).

Darurile au fost gestionate și oferite de membrii Comitetul parohial.