Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Comitetului parohial implicat în filantropie. COȘUL SFINTEI FILOFTEIA- ediția a doua
Pr Gabriel Toma: 08-12-2015 06:47:51 in Filantropie
   
  
  După încheierea slujbei de pomenire a Sfintei Mucenițe Filofteia, 7 decembrie 2015, Comitetul Parohial a fost catehizat pe baza textelor din Sfânta Scriptură privind modul în care comunitățile creștine timpurii organizau faptele de milostenie. 
  S-a observat că în Biserica Primară filantropia se manifesta prin:
- colecte: pentru ajutorarea „sfinţilor” (a creştinilor) din Ierusalim – la început – într-o cutie numită gazofilachium (corvana), o mică vistierie a milei creştine împărtăşite de Biserică, ce dăinuieşte până astăzi.
- agape: formă de milostenie de provenienţă exclusiv creştină. Modelul merge la Mântuitorul Iisus Hristos (Cina cea de Taină) şi s-a extins în toate comunităţile creştine.    La început, agapa avea un caracter euharistic, însă pe parcurs – datorită unor slăbiciuni omeneşti, abuzuri şi exagerări – a fost separată de săvârşirea Sfintei Euharistii, pentru a evita riscul de a o transforma într-o masă profană obişnuită.
  Pentru buna desfășurare a lucrării filantropice parohiale, s-a convenit că trebuie aplicat principiul „neuitării la fața omului”, pus în concordanță cu sfatul patristic ca „moneda să transpire în mâna celui ce o oferă” (în sensul ca milostenia să fie oferită celui ce are mai mare nevoie de ea, nu primului întâlnit).
  Sfârșindu-se momentru organizatoric, s-a purces la constatarea roadelor colectei și la stabilirea enoriașilor, aflați în lipsuri, ce se vor îndulci din milosteniile binefăcătorilor. 
   Rezultatele colectei au fost: 33 l ulei, 31 kg zahăr, 15 kg orez, 16 kg făină, mălai, fasole, paste, gem- compot.
    Aceste roade ale milosteniei enoriașilor vor fi oferite unui număr de 20 de familii: bătrâni, singuri, bolnavi, fără venituri, familii cu mulți copii, familii monoparentale.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator