Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Părtăşia Bisericii la efortul dragostei părinteşti
Pr Gabriel Toma: 18-02-2016 12:36:12 in Filantropie
  Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana cea de toate zilele, Şi cineva dintre voi le-ar zice: Mergeţi în pace! Încălziţi-vă şi vă săturaţi, dar nu le daţi cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul? (Iacov 2, 15-16)

  În intervalul 15-17 februarie 2016, ca delegaţi ai Consiliului şi Comitetului parohial, credincioasa M. Alexandru însoţită de cântăreţul bisericesc S. Constantin, au vizitat în enorie două tinere familii, binecuvântate de Dumnezeu cu darul naşterii şi creşterii mai multor copii. La faţa locului s-a constatat, cu bucurie, că micuţii sunt bine îngrijiţi, curaţi, sănătoşi iar cei mai mărişori frecventează grădiniţa şi clasa pregătitoare, semn că părinţii, în ciuda precarităţii uneori a resurselor materiale, îşi cunosc şi îşi asumă pe deplin statutul teoretizat de Sfântul Ioan Hrisostom: părinte nu e ce ce naşte, ci cel ce creşte şi educă
 Ca o părtăşie a Bisericii la efortul dragostei părinteşti jertfelnice, vizitatorii au oferit daruri de alimente şi produse de igienă specifice pruncilor, donate de membrii forurilor parohiale, în valoare de 120 lei.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator