Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cu gândul că fac un act de înțelepciune...
Administrator: 30-09-2016 09:01:56 in Lumini din trecut

   La 6 ianuarie 1939, Oscar Popa Dumitru (Papadimitriou), enoriaș și binefăcător al bisericii din Valea Rusului, oferă comunității creștine un Evangheliar.  În însemnarea votivă de pe pagina de gardă stă scris: 

Cu gândul că fac un act de înțelepciune în aceste vremuri de mari rătăciri sufletești, dăruiesc această „Sfântă Evanghelie” Bisericii Sfinții Împărați din satul meu natal Valea Rusului- Ialomița; căci numai aceste învățături poate îndrepta pe om.” Oscar Popa Dumitru


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator