Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Bucuria toamnelor
Administrator: 10-10-2016 11:21:15 in Lumini din trecut

În perioada (binecuvântată) în care comunitatea sătească privea Cununia-Nunta ca pe un binevenit prilej de comuniune interpersonală bucuroasă, lipsind caracterul individualist, artificial şi "organizat" al festivității, participarea comunității la eveniment era spontană, îndelung aşteptată şi dorită. În imagine, un alai de nuntă pe drumul către biserică. De notat că la slujba religioasă participau foarte mulți nuntaşi, nefiind îngăduită prezența la masa petrecerii fără a participa la Taina Nunții din biserică.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator