Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Istoria crucilor cioplite din Plevna (XV)
Administrator: 11-11-2016 08:48:30 in Lumini din trecut

  Unele dintre cele mai vechi cruci din cimitir sunt decorate cu motivul rozetei solare-  desen simbolic moștenit din primele secole ale creștinismului,  pus în legătură cu Hristos- lumina lumii și plinirea profeției lui Maleahi  „și va răsări pentru voi, cei ce vă temeți de numele meu, Soarele dreptății ca tămăduire venind pe aripile lui” (Mal 3, 20).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator