Pseudokinegeticos
Administrator: 23-11-2016 11:25:47 in Lumini din trecut

„Eu n-am uitat..., nici pe bietul Gheorghe Giantă, cel care, cu o rugină de puşcă pe care orice vânător ar fi azvârlit-o în gunoi, nimerea mai bine, decât altul cu o carabină ghintuită şi care pe mine, nemernicul, m-a adus de multe ori cu vânat, la conacul de amiazi " (Alex Odobescu, Pseudokinegeticos).

Un omonim al acestui personaj de poveste, Vasile Geanta, având aceeaşi ocupație şi aceeaşi pricepere vânătorească, a trăit şi în satul nostru, fin de cununie al părintelui Mihai Constantin. În semn de respect şi dragoste, la fiecare An Nou, Vasile Geantă aducea în dar părintelui-naş un "trufeu", ...şoldan.