"La Canal, acolo este locul chiaburilor şi popilor"
Administrator: 25-11-2016 09:41:43 in Lumini din trecut

La scurt timp după înmormântatea părintelui Ilarion Fiera, a cărui moarte violentă a fost provocată în timpul prigoanei comuniste, la 10 august 1949, maica preoteasă Maria, în vârstă de 80 de ani, şi familia sa, a trebuit să părăsească de urgență casa sub amenințatea că "trebuie dusă la Canal, căci acolo este locul chiaburilor şi popilor", astfel că întreaga agoniseală mobilă şi imobilă a fost părăsită.

În casa părintelui Ilarion, confiscată de statul comunist, a funcționat Grădinița de copii şi diverse ateliere meşteşugăreşti al Cooperației.

După 1989, proprietatea a fost revendicată şi retrocedată, dar imobilul era în stare avansată de degradare.

Astăzi, 25 noiembrie 2016, locuința părintelui Ilarion este aproape de colaps.