Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Arum maculatum
Administrator: 03-05-2017 07:50:02 in Lumini din trecut
 Numită în popor Rodul pământului, planta aceasta, ce crește și prin părțile noastre, preferând solurile bogate și umbrite, are flori bisexuate sau unisexuate, grupate în spadice cu spată viu colorată. Spadicele au florile mascule în partea terminală, iar cele femele în partea inferioară.
  Dată fiind asemănarea structurii inflorescenței cu roadele muncii țăranilor cele de la sfârșitul campaniilor agricole (orz, rapiță, grâu, porumb), înflorirea Rodului pământului este privită ca un semn, al spațiului chtonic, al rodniciei pământului, binecuvântat de Dumnezeu de la începuturi, tot așa cum și curcubeul, în dimensiunea uraniană, este un semn ceresc de binecuvântare și amintire.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator