Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
În vremea proletcultismului
Administrator: 22-09-2017 09:17:35 in Lumini din trecut
   
„...mii de pătule-n care porumbul și secara și grânele...” (N. Labiș, Țara)

        În vremea proletcultismului, a împlinirilor mărețe, fotografia conducătorilor de unități cooperatiste, având ca fundal roadele bogate ale pământului strânse de pe ogoare și depozitate în porumbare, magazii, pătule, era o dovadă de conformare față de standardele societății.
        În incinta C A P Plevna au fost astfel imortalizați, în anii 70, Tudor Moldoveanu (șef de echipă), Ion Niță (președinte), Țiței Mișu (magazioner) și Gugiu Vasile, prezentând rodul muncii colective: producția de porumb.
       

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator