Portretul tânărului erou
Administrator: 23-09-2017 09:25:51 in Lumini din trecut

Sâmbătă, 23 septembrie 2017, în biserica parohială s-a pomenit, pentru odihnă veșnică, eroul Aurel Gheorghe, înrolat voluntar pentru eliberarea Basarabiei de sub jugul bolșevic ateu.

La vârsta de 20 de ani, într-o luptă desfășurată la 23 septembrie 1942, își pune sângele și viața ca jertfă pentru apărarea valorilor perene: libertate, dreptate și adevăr.

Viața sa scurtă nu a fost uitată, portretul său este la loc de cinste în casele rudelor iar pomenirea curajului, determinării și eroismului său în a înfrunta Imperiul Răului sunt vii și pilduitoare.