Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Copil de preot în anii 40, repere de arheologie sentimentală (IV)
Administrator: 11-11-2017 11:48:56 in Lumini din trecut
De doua trei ori pe vara mama, ajutata uneori si de câte o femeie, lipea prispele, cuptorul de pâine şi uneori şi coşarul; aceasta se făcea cu lut luat dintr-o râpă a dealului, ce înmuiat cu apă şi amestecat cu pleavă şi balegă de cal se facea o pasta ce se întindea pe toată suprafața de lipit. Noi eram folosiți să adunăm balega de pe uliță şi să facem pasta pe care o călcam bine cu picioarele. (Prof Vasile Constantin- MAO)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator