Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Copil de preot în anii `40, repere de arheologie sentimentală (V)
Administrator: 21-11-2017 09:35:49 in Lumini din trecut
    „Vara mergeam, ca toți copiii satului, cu picioarele goale, adesea cu răni si fel de fel de înțepături. Uneori făceam pe talpa chiar niște flegmoane, cred, un fel de bătături inflamate rău (se zicea că le făcusem pentru că, neatenți, călcasem în tăvălitură de cal). Le tratam până coceau cu ceapă încălzită și frunze de pătlagină pentru a trage puroiul. De mers prin praful ulițelor de pe vale, uneori mai gros de-o palma, ni se depărtau degetele de faceam și răni între ele, iar chinul se prelungea apoi când trebuia să folosim încălțămintea pentru mers la școala, niciodată în aceste condiții destul de lejeră”.  (Prof. Vasile Constantin- MAO) 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator