Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cutia milei- muzeu virtual
Administrator: 04-02-2018 07:39:09 in Lumini din trecut
     
    La 1775, Alexandru Ipsilanti stabileste într-un hrisov scopul, veniturile si modul de functionare ale Cutiei Milei.    
Cutia Milei era deschisa o data la trei luni, banii fiind impartiti "obrazelor vrednice de milostenie": "vreun obraz scapatat", "vreo fata de boieriu in varsta" care "are trebuinta de ajutoriu spre casatoritu", "vreun obraz de cinste inchis pentru datorie", "vreun strain scapat din primejdiile marii sau din vreo para" si care "au alergat la mila crestinilor de aici", copii orfani, vaduve si alti saraci. (http://www.gandul.info/stiri/cutia-milei-278859)
    Cutia milei aflată printre exponatele muzeului virtual din parohia Plevna datează de la mijlocul sec XX, fiind confecționată de fierarul satului, Radu Petcu, din tablă neagră de 0,3 mm grosime.
     


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator