Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vocație moștenită. Gheorghe Nichifor, al doilea cântăreț bisericesc al Parohiei Plevna. Fotografie Document
Pr Gabriel Toma: 01-07-2015 11:45:56 in Lumini din trecut
                                                                                                                      

  Continuator al tatălui său (Ion Nichifor) în slujirea de cântăreț bisericesc,  Gheorghe I. Nichifor, a activat ca bugetar până în 1932 și în continuare, onorific, până în anul 1945, cum se dovedește din inscripția din Mineiul pe Noiembrie: „Preotul Mihail C Paraschiv (sic !), venit în Plevna la anul 1937, 15 martie, cântăreț Gh. I Nichifor. Din anul 1923, 1 iunie, bugetar până în 1932”.


                                         (Pr Gabriel Toma, Parohia Plevna, Monografie istoric-spirituală, Editura Tradiția Românească, București, 2014)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator