Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Locuitorii de odinioară ai Bărăganului călărășean. Fotografie Document
Pr Gabriel Toma: 18-07-2015 06:02:05 in Lumini din trecut
  

 „E zi de târg. Prin oraș mulțime de oameni din toate comunele vecine orașului Călărași. Cu toată criza îi vezi tot veseli ca și atunci când trăiau în belșug. 
  Cu căciula moțată, care-i dă o mândrie de sine, așezată pe-o ureche, îți dă impresia că veșnic e voios, chir de se-ntâmplă să fie altfel. Numai bătrânii din ceacu, Ciocănești și Ulmu mai poartă căciula cu fundul lat, însoțit de un cerc care le face mai mare decât gura căciulii. Aproape toți sunt îmbrăcați cu haine de postav cafeniu sau vopsit negru, țesut în casă și dat la piuă.
  Numai piua ce-i mai costă, căci lâna o au de la oile lor. Acestea sunt haine durabile pentru condițiile în care muncește săteanul. Ți-e mai mare dragul să-i privești, căci hainele sunt bine lucrate și bine ajustate de croitori buni, pe care-i găsim răspândiți prin toate satele județului Ialomița...” 

  (St. Brăcăcescu, Portul țăranului nostru, în PĂMÂNTUL, anul III, nr 64- 66, 1934, p 9, apud Ilie Ștefan Rădulescu, Constantin Tudor, Călărașii în literatura română, Călărași 1995, p 346)

 * Fotografie preluată de la enoriașa Păuna Oprea, imortalizându-i pe părinții ei, familia Tiberea.
Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator