Gică Dascălul (Radu Gheorghe) slujitor emerit al stranei în biserica Plevna
Administrator: 30-07-2015 06:55:02 in Lumini din trecut

Din 1 iunie 1943, a susținut strana în mod admirabil și a participat în mod însuflețit și conștiincios la toate lucrările bisericești, Radu Gheorghe. Absolvent al Școlii de Cântăreți bisericești „Episcopul Gherontie” a Episcopiei Constanței, din Medgidia, a fost dăruit de Dumnezeu cu mari capabilități vocale și foarte bun cunoscător al cântării bisericești și a tipicului, a slujit în mod neîncetat ca salariat și pensionar peste 55 de ani. Vocația sa slujitoare a fost binecuvântată de Dumnezeu prin bucuria de a avea un fiu și un nepot în ceata preoțească (părintele Dumitru și părintele Cristian).