Cu rădăcini în Plevna, cu fructe în toată țara (I). Prof Univ Dr Doc Marcel Roșculeț- matematician
Pr Gabriel Toma: 25-09-2015 08:21:01 in Lumini din trecut

Matematician renumit, autor de numeroase tratate și lucrari știintifice de analiză matematică. Profesor universitar la Universitatea Politehnica Bucuresti. Poet recunoscut, având peste 10 volume de poezii (Cloșca cu puii de aur, Et  in arcadia ego vol 1-2, Alma Mater, Cogito..., O-Vidius - Dacia Felix, Ars Longa  - Vita Brevis,etc.)

Facultatea de Inginerie Electrică a Universităţii POLITEHNICA din Bucureşti (UPB), Institutul de Statistică Matematică şi Matematică Aplicată “Gheorghe Mihoc – Caius Iacob” (ISMMA) al Academiei Române şi Societatea de Ştiinţe Matemtice din România (SSMR), organizează începând din anul 2011 Concursul de Matematică pentru Ingineria Electrică, “Profesor Marcel ROŞCULEŢ”, adresat liceenilor (clasele XI şi XII) care îşi doresc o carieră în inginerie.