Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cu rădăcini în Plevna, cu fructe în toată țara (II). Prof Vasile Constantin- MAO, antrenor emerit
Pr Gabriel Toma: 07-10-2015 09:09:51 in Lumini din trecut

  


  S-a nascut in 1937, în Plevna, judetul Calarasi, fiu al părintelui Mihail Constantin. * Profesor de educatie fizica si sport 


CARIERA CA JUCATOR DE RUGBY * Debut in rugby: *1957, la Constructorul Bucuresti, cu care a castigat un titlu national la juniori si o Cupa a Romaniei *Primii antrenori: Dumitru-Mitica Ionescu si Cornel Munteanu *1958-1961: A fost legitimat la Stiinta Bucuresti (actualmente Sportul Studentesc), unde a lucrat cu antrenorul Gaganel Ionescu.


CARIERA CA ANTRENOR DE RUGBY * 1964-1968: A activat la CS Scolarul Bucuresti (ulterior Triumf), cu care a cucerit doua titluri nationale si un loc doi la juniori. 1968-1976: Cu o intrerupere de un an, cand a lucrat la ASE Bucuresti, a facut parte din colectivele tehnice al Clubului Sportiv Rapid Bucuresti. Cu echipele de juniori de acolo a castigat un titlu de campion al Romaniei (1971), doua locuri II si tot atatea III. 1976-1990:Infiinteaza CSS Locomotiva Bucuresti, clubul la care va atinge cele mai importante rezultate din cariera. Ca antrenor sau in calitate de coordonator a castigat 11 titluri nationale la juniori, dintre care 8 consecutiv (1977-1984), ceea ce reprezinta un record national. De asemenea, echipele sale au ocupat in alte trei randuri locul II.1971-1987: cu cateva intreruperi, a fost antrenor al echipei de juniori a Romaniei, cu care a ocupat de trei ori locul II la Campionatul European FIRA (actualul Campionat Mondial). 1990-1991:a activat ca antrenor federal. 

In prezent: Dupa o activitate ca profesor si antrenor in Portugalia, la Universitatea din Coimbra, la catedra de rugby pe care a infiintat-o acolo, a decis sa se dedice profesoratului. Carti:"Rugby, pregatirea copiilor si juniorilor" (1985), "Exercitiile fizice in tratamentul reumatismului articular" (1989), "Rugby - specializarea posturilor" (2002), "Rugby - tehnica si tactica" (2004).35 dintre jucatorii formati de Vasile Constantin au fost internationali


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator