Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Iarna și Colindele de Sărbători în amintirile moștenite de la Părintele Mihai Constantin (II)
Pr Gabriel Toma: 04-01-2016 07:15:15 in Lumini din trecut
„...În ziua de Crăciun umblam cu steaua, cîte trei copii, ce simboliza numărul celor trei crai sau magi de la răsărit. 
Steaua o confecționam dintr-o veșcă de sita mare de cernut făina, se fixa în interior un clopoțel, ba chiar și un support pentru o lumînare groasă, căreia la casele notabilităților din sat, învățător, preot etc. înainte a intra în casă aprindeau și lumînarea. Steaua era îmbracată cu scene biblice cu Nașterea Domnului Iisus Hristos. La intrare în casa celor vizitați, ne descopeream capetele și le uram în cor “la multi anii”, noi colindători ne îndreptăm fețele împreună cu steaua spre icoană de la răsărit și începem să cîntăm în cor cîntece de stea două, trei la număr, cînd se termina colindul se misca steaua și suna clopoțelul de trei ori și ca și la început ne închinam la icoană de trei ori și se ura: „la mulți ani sănătoși să vă găsim”!”  (Părintele Mihai Constantin, „Cartea din vis”. Mulțumiri Valeriu Onofrei)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator