Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Iarna și Colindele de Sărbători în amintirile moștenite de la Părintele Mihai Constantin (III)
Pr Gabriel Toma: 08-01-2016 10:19:30 in Lumini din trecut


„...În ce privește vizita plugușorul, care se făcea chiar în ajunul din dimineața anului nou, nu de seara dinaintea ajunului, cum greșit se obișnuiește în anumite sate. 
Este seara și colindătorii zic mîine anul nou se înoiește, mai potrivit - mîine ajunul se înoiește. Cu mult timp înainte pregăteam ca să știu fără să dau greș plugușorul cît mai bogat în conținut pe care să rostesc la fereastra sătenilor; îmi făceam rost și de un clopoțel cu sunet cît mai armonios, îmi căutam și însoțitori cu bicele puse la punct cu sfîrcuri de rezervă, ca să răsune cînd trăsnesc din bice. Ba mai purtam în brațe și un plugușor în miniatură cu care simulam, că le trag brazdă și le ar prispa. Acest plug în miniatură prevăzut aidoma cu cel real, era îmbrăcat în coale de hîrtie în culori: roșu, galben și albastru. Dar nici cu sorcova nu mă lăsam pagubaș. Cînd am trecut perioada copilăriei și am ajuns la cea a adolescenții, eram în cursul școlii liceale și împreună cu ceilalți colegi ce urmau diferite școli secundare sau de meserii organizam colindul plugușorului cu plug veritabil îmbrăcat cu hîrtie în culorile steagului național și plugul tras de patru boi, ale căror coarne la fel înfașurate în hîrtie colorate, colindători îmbrăcați în strae – costume naționale. Colindam numai pe șlujbașii comunali, pe oameni – gopodari mai renumiți și pe părinții colindătorilor. ” (Părintele Mihai Constantin, „Cartea din vis”. Mulțumiri Valeriu Onofrei)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator