Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Studiu de caz: blocarea drumurilor de acces în Plevna pe timp de viscol
Pr Gabriel Toma: 22-01-2016 09:27:17 in Lumini din trecut
  Denumirea de "Bărăgan" derivă de la un termen turco-cuman, care înseamnă „teren arid”, „sterp”. Se împarte în două subunităţi: Bărăganul Mostiştei, la sud de valea Ialomiţei şi Bărăganul Ialomiţei, la nord de aceasta.
  Este o regiune netedă, acoperită de un strat gros de loess (10 - 40m). Este presărată cu numeroase crovuri, cu dune (în zona Ialomiţei), limane fluviale şi cu câteva lacuri sărate. O altă caracteristică este prezenţa văilor de tip „mostişte”. Solurile sunt predominant cernozomice, foarte fertile, cu un conţinut ridicat de humus. În medie, pânza freatică se situează la circa 15-20 m adâncime. Climatul este specific stepei, cu veri fierbinţi şi uscate şi ierni geroase, influenţate de bătaia crivăţului. Vegetaţia este la rândul ei caracteristică stepei. (Enciclopedia României) 

  Între Plevna şi toate satele vecine există văi. Satul s-a numit în vechime Valea Mare. Între Plevna şi Mihai Viteazu sunt 3 văi mari, 1 vale mare între Plevna şi Zimbru, 1 vale măricică între Plevna şi Radu Vodă, 1 vale foarte mare între Plevna şi Valea Rusului. Nu există iarnă în care aceste văi să nu fie umplute cu zăpadă. Straturile depăşesc 2-3 m blocând legătura București-Călărași. În atare situație deszăpezirea drumurilor poate dura chiar mai multe zile,.(D. T.) 


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator