Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
1 februarie 1973, continuitate în tradiție
Pr Gabriel Toma: 01-02-2016 09:04:14 in Lumini din trecut
 

„La 31 dec 1964, se consemnează pentru Valea Rusului o populație de 164 familii și 480 suflete . Peste câțiva ani situația va fi drastic modificată. 
  Semnalele erau tot mai rău prevestitoare: 9 martie 1969: „multe familii din parohie au plecat la București, rămânând un număr restrâns” ; 8 oct 1970: „...cu tot numărul redus de familii la 95 și în continuă scădere” ; 19 apr 1971: „părintele paroh deschide ședința și citind lista enoriașilor arată numărul familiilor ce sunt în sat, 88, și din acest număr tot va mai scădea, deoarece multe din ele pleacă spre alte localități, în special către București, Dobroiești, Călărași”. 
  Cauza acestui exod al populației este explicată astfel: „în urma intervenirii (sic!) planului de dezafectare a comunei Lupșanu, plan de dezafectare care cuprinde în mod special satul Valea Rusului, în sat, amplasat pe malul lacului creat de C.A.P, nu se mai permite construirea de noi locuințe și foarte mulți locuitori se mută de pe teritoriul satului” . La 15 apr 1972 „mai erau 74 familii” . În aceste condiții la 19 apr 1971 și 25 apr 1971 se propune „afilierea Parohiei Valea Rusului la Parohia Plevna” iar în 15 apr 1972 „se hotărăște în Consiliul Parohial afilierea efectivă”. Peste o săptămână la 23 aprilie, în prezența protoiereului Protoieriei Călărași, Adunarea Parohială hotărăște în unanimitate „afilierea parohiei Valea Rusului la Parohia vecină, Plevna, com Lupșanu, jud Călărași” urmând a se aștepta hotărârea forurilor superioare bisericești. La data de 1 februarie 1973 se primește aprobarea Arhiepiscopiei Bucureștilor, încheindu-se procesul de transformare a Parohiei Valea Rusului în Filia Valea Rusului de pe lângă Parohia Plevna.” (Pr Gabriel Toma, Monografia Parohiei Plevna) 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator