Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Obiceiuri populare în duminica de Lăsatul secului
Pr Gabriel Toma: 15-03-2016 07:38:31 in Lumini din trecut
  În satul nostru, precum în întregul Bărăgan, în duminica de Lăsatul secului, finii vin la naşi, fără a fi chemaţi, cu plocon: o găină friptă, un colac mare uns cu miere sau turtă în foi şi o sticlă cu vin. Ei îşi cer astfel iertare pentru greşelile de peste an, iar naşul, în semn de primire a iertăciunii, întinde masă bogată. 
 În ziua de Lăsata secului, se prepară plăcinte cu brânză dulce şi stafide ce se oferă soacrelor, ca relaţiile să rămâne dulci în timpul Postului Paştelui.
 În seara de Lăsatul Secului are loc Urlalia. În dreptul fiecărei gospodării, copii şi tineri aprind focuri mari în faţa caselor spunând texte satirice la adresa tinerilor ce ajunși la maturitate nu s-au căsătorit încă. Femeile aduc celor din preajma focului gogoşi, colăcei şi ouă fierte, vin. Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator